Globoka država in njene lovke

V zadnjih dneh smo bili priča dogodkom, ki bi morali vsem slovenskim državljanom dvigniti obrvi. Policija je namreč izvedla hišno preiskavo v zasebnem mediju. Razlog? Iskanje dokazov o prikritem financiranju za potrebe političnih kampanj. Na prvi pogled vse skupaj deluje precej nedolžno. Vendar pa ima zgodba globljo, celo zloveščo stran.

Policija: Varuh zakona ali orodje oblasti?

Policija in sodstvo naj bi bila varuha zakona in reda v državi. V zadnjem času pa se zdi, da se vedno pogosteje uporabljata kot orodje za izvajanje agend vladajoče elite. Tak znameniti primer je poseg Ustavnega sodišča, pod vodstvom dr. Accetta, v upravljanje z RTV Slovenija s tem, ko je omogočilo brutalni politični prevzem nacionalnega medija. Posledice so pričakovano katastrofalne.

Preiskava medija Nova24 TV je bila izvedena na podlagi odredbe, ki je bližje političnem pamfletu kot amaterskemu pravniškemu izdelku študenta prvega letnika pravne fakultete. Kako je to mogoče? Kakšna profesionalnost je to znotraj preiskovalnih organov? Kje je pravna država?

Hišna preiskava: Nujna ali prekomerna?

Hišna preiskava je resen poseg v delovanje pravnega subjekta in ima resne posledice za delovanje in ugled, ne glede na kasnejši sodni epilog. Mediji so v tem smislu posebej občutljiva kategorija. Pri medijih gre, ob gospodarskih posledicah zaradi padca ugleda, vedno tudi za poseg v svobodo govora in izražanja, ki ju ščiti ustava. Gre za zastraševanje in kolikor je do danes znano, je to v konkretnem primeru tudi osnovni namen. (O razlogih, ki segajo v l.2017 sem govoril v oddaji 7ob7.) Globoka država kaže mišice in sporoča, da se jo resno moti pri svojih rabotah.

Če oblastniki lahko nemoteno uporabljajo represivne organe za svoje rabote, jih sistem po demokratični poti ne more izločiti.

Globoka država: Resničnost ali paranoja?

Koncept globoke države se večini zdi kot nekakšna teorija zarote. Globoka država je izraz, ki se uporablja za opis navidezno skritih ali neformalnih omrežij znotraj države. Ta naj bi delovala “globoko” skozi zakonodajo, neodvisno od uradnih struktur oblasti. Gre za prepletene:

  • visoke uradnike in birokrate, ki naj bi sicer delovali neodvisno,
  • obveščevalne agencije, ki imajo dostop do občutljivih informacij in lahko vplivajo na politične odločitve,
  • izbrane novinarje in urednike, ki imajo dostop do sredstev množičnega obveščanja,
  • vojsko in policijo, ki ima svoj lasten interes in lahko vpliva na civilno oblast itd,
  • ekonomske subjekte, ki imajo finančne interese ipd.

Odvzem računalnika in telefona Borisu Tomašiču, direktorju Nova24 TV, ki ni predmet preiskave, je kaplja čez rob. Ali je bilo to namerno ali zgolj šalamastika izvajalcev, ni več pomembno. Prišlo je do razgaljenja operativne lovke globoke države. Ta očitno sega skozi policijo in tožilstvo, preiskovalno komisijo DZ (ki jo vodi Tamara Vonta, Gibanje Svoboda) v strukture FURS, medijske aktiviste Gibanja Svoboda in obveščevalne strukture, ki napajajo omrežje z informacijami. Povezava s poslovnimi interesi tranzicijskih privatizerjev je postala več kot očitna. Samo vprašanje časa je, kdaj bo zaradi tako amaterskega razgaljenja sledilo interno čiščenje te lovke “globokega” sistema.

Čas je za prebujenje

Gre za budnico. Smo globoko v totalitarnem režimu. Tako globoko, da ga večina državljanov sploh ne zaznava, podobno kot riba ne zaznava vode v kateri plava. Upravičeno vprašanje je, ali smo totalitarni sistem sploh kdaj zapustili?

Ko vidimo v praksi, da se represivni organi uporabljajo za utišanje kritik in nadzor informacij, se vprašanje obstoja globoke države ne zdi več tako neumno in brez veze. Ko policija vstopi v medij s političnimi razlogi v ozadju, v ospredju pa očitna pretveza o nekakšni preiskavi financ, se moramo vprašati, kdo ima resnično moč in kakšni so njegovi nameni. Star novinarski pregovor pravi, da vedno poglej koga medij ne preiskuje, saj ga tisti plačuje. V primeru globoke države se seveda ne sprašuje o tem, kdo koga posebej plačuje, temveč kdo in zakaj daje takšne naloge.

Globoki državi se reče “globoka” zato, ker deluje iz globin zakonodaje.

Posledice za svobodo

Svoboda medijev je temelj demokratične družbe. Medijem zato pravimo četrta veja oblasti. Ko se represivni organi vmešavajo v delo medijev, je ogrožena pravna država in s tem osebna svoboda. Če se mediji začnejo bati povračilnih ukrepov zaradi svojega dela, je demokracije konec. Tako je v Rusiji, Iranu in očitno tudi v Sloveniji. Celo bivša članica stranke Gibanje Svoboda in nekdanja predsednica predmetne preiskovalne komisije Mojca Pašek Šetinc, je javno izrazila pomisleke, da je bila njena preiskovalna komisija ustanovljena izključno za obračunavanje s stranko SDS, k kateri naj bi domnevno sodil preiskovani medij.

Kaj zdaj?

Takšni dogodki se ne smejo ponavljati brez kritike in odpora. Tvegamo namreč, da se bodo represivni ukrepi razširili tudi na druge sfere življenja. Policija je pravno formalno pokrita za takšno delovanje in prav to je alibi globoke države. Zato ji tudi rečemo “globoka”, saj deluje skozi globine zakonodaje.

Če oblastniki lahko prosto uporabljajo represivne organe za svoje rabote, jih sistem ne more izločiti po demokratični poti. Če bi jih lahko, tega oblastniki ne bi počeli prav zaradi strahu pred izločitvijo. Policija in tožilstvo morata biti (ob sodstvu, seveda) varuha zakonov in ne orodje proti lastnim državljanom. Naloga državljanov je, da si tega ne dovolimo oz. da si vzamemo nazaj to, kar je ugrabljeno. Če seveda želimo zagotoviti boljši jutri vsem otrokom in ne le izbranim, ki imajo starše na “pravi” strani zakona.

Edvard Kadič

ByAdmin