Stare prakse govorice telesa, ki komunikacijo oblikujejo tudi danes

Govorica telesa je stara kot človeštvo samo, saj so se naši evolucijski predniki sporazumevali s kretnjami, izrazi obraza, telesnimi gibi in vokalizacijami še pred razvojem verbalnega jezika. Ta neverbalna komunikacija, ki se je razvijala skozi milijone let, ostaja temelj našega vsakdanjega izražanja, čeprav se tega morda niti ne zavedamo. Poglobimo se v pet fascinantnih skrivnosti govorice telesa iz starodavnih časov, ki še danes oblikujejo način, kako komuniciramo.

Komunikacija z obrvmi: Od prastarih pozdravov do modernih signalov

Pred desetletji je etolog Irenaus Eibl-Eibesfeldt raziskoval kratkotrajno dviganje obrvi kot zgodnjo obliko pozdrava. To dejanje, ko nekoga prepoznamo in nagonsko dvignemo obrvi, je verjetno ena izmed najstarejših oblik pozdrava, ki se je razvila v mahanje z glavo, pogosto opaženo med mladimi moškimi kot standardni pozdrav.

Rokovanje: simbol zaveze in miru

Rokovanje ima korenine v vojskujoči se preteklosti naših prednikov. Gestikulacija z iztegnjeno dlanjo je služila kot dokaz, da posameznik ne nosi orožja, kar je simboliziralo zaupanje in prijateljstvo. Ta običaj se je razvil vse do rimskega časa, ko je rokovanje simboliziralo zvestobo ali prijateljstvo.

Beračenje: Prastara prošnja za hrano

Gestikulacija z iztegnjeno, odprto dlanjo izvira iz prošnje za hrano, kar je osnovna potreba vseh živih bitij. Ta beraška gesta, pogosto opažena pri šimpanzih, ki prosijo za deljenje hrane, priča o dolgi zgodovini deljenja in sočutja med živimi bitji.

Belladonna in razširitev zenic: Zgodnja oblika privlačnosti

Fascinacija nad razširjenimi zenicami kot simbolom privlačnosti sega daleč nazaj v čas. V renesansi so si ženske v oči kapljale ekstrakt beladonne, da bi naredile zenice večje in se s tem zdele bolj privlačne. To je bil zgodnji dokaz zavedanja o vplivu neverbalnih signalov na medsebojno privlačnost, čeprav je imel svojo ceno v obliki potencialnih vidnih težav.

Poljubljanje: Intimnost ali ocena zdravja?

Evolucijska zgodovina poljubljanja ni povsem jasna. Poljubljanje usta na usta in izmenjava sline je namreč lahko služilo kot način ocenjevanja zdravja potencialnega partnerja. Poleg tega je poljubljanje lahko vodilo do spolnega vzburjenja in izražanja želje, medtem ko je poljub na lice med nespolnimi partnerji lahko signal intimnosti in topline.

Čeprav se naš način komunikacije z leti spreminja in razvija, temeljne geste govorice telesa ostajajo del našega vsakdanjika. Zanimivo je razmišljati, kako starodavne prakse še vedno vplivajo na naše sodobne načine izražanja in medsebojne povezave. Ali ste kdaj razmišljali o zgodovini in evoluciji gest, ki jih uporabljate vsak dan?

[Vir: Psychology Today]; Govorica telesa; Foto: Freepik

ByA.K.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja