Sara Logar: Celostni pristop – visok krvni tlak

Nekako smo kot družba navajeni iskati za vsako zdravstveno težavo čim hitrejšo rešitev. Če imamo povišan tlak ali holesterol, bomo vzeli tableto ali pa si želimo kaj bolj naravnega ali drugačnega  in bomo informacije  poiskali na internetu.

Vsakodnevno se srečujem z ljudmi, ki me sprašujejo kaj naj vzamejo za povišan holesterol, za luskavico, za visok tlak, aritmijo. Pričakujejo, da obstaja en preparat, eno prehransko dopolnilo, ki jih bo rešilo oz. pozdravilo v nekaj dneh.

Zelišča in dopolnila lahko na hitro pomagajo ob nekih akutnih zadevah, vendar, ko imamo težave že dlje časa, se je potrebno lotiti stvari celostno. Vem da marsikdo noče slišati tega, da je potrebno začeti pri osnovah in se naučiti razumeti svoje simptome.

Telo je prepleten mehanizem

Stranke so name večkrat kar jezne, ko jim ne ponudim enega proizvoda, ki bo rešil njihov holesterol, zaprtje itd.  Potrebno je razumeti, da je telo zelo prepleten mehanizem in da je na zdravje zares potrebno pogledati iz vseh zornih kotov. Zato sama nikoli ne obljubljam nobenih bližnjic in čudežnih ozdravitev. Vsak simptom, ki se nam pojavi nam poskuša nekaj povedati, in iz vsakega zdravstvenega izziva se lahko marsikaj naučimo o sebi. 

Če malo pobližje pogledamo visok krvni tlak. Težave s povišanim krvnim tlakom se navadno začnejo že nekaj let prej, preden zaznamo, da se začne nekaj dogajati. Nič ne pride kar čez noč, ampak se zadeve počasi kopičijo dokler enkrat telo ne zmore več kompenzirati in pojavi se simptom.

Navadno imajo osebe tudi zdravila, in večkrat se zgodi, da kljub zdravilom tlak še vedno niha, takrat začnejo ljudje iskati še druge možnosti in večkrat se poslužijo pitja kakšnih zelišč ali pa dopolnil. Vse to je lahko seveda dobra podpora za zraven, vendar to ni celostni pristop, s tem najverjetneje ne bomo trajno odpravili težave.

Osnove

Tako kot sem omenila prej, je potrebno pogledati osnove. Zdrav ritem spanja, globok in dovolj dolg spanec lahko zares naredijo čudeže pri različnih zdravstvenih težavah. Spanje ima ključno vlogo pri ohranjanju zdravja srca in ožilja, zlasti pri uravnavanju krvnega tlaka. Večina odraslih, ne glede na spol, potrebuje med 7 in 9 ur spanja na noč za optimalno zdravje.

Sama pri skoraj vseh strankah opažam, da imajo težave s spanjem, z nespečnostjo ali pa si vzamejo enostavno premalo časa za spanje, hodijo prepozno spat itd. Nekateri znanstveniki celo priporočajo, naj bi za uravnavanje tlaka spali  nek določen čas tudi od 12 do 14 ur, tako ima telo več časa za globljo regeneracijo in počitek.

Gibanje

Tudi gibanje ima zelo pomemben vpliv na krvni tlak in je eno izmed najučinkovitejših naravnih sredstev za njegovo zniževanje in dolgoročno obvladovanje. Gibanje izboljšuje elastičnost žil, uravnava telesno maso, znižuje stres in raven kortizola.

Najboljši rezultati se pokažejo, ko gibanje postane stalni del življenjskega sloga. Imam kar nekaj strank, ki so mi zaupale, da gredo ob povišanem krvnem tlaku na sprehod do najbližjega gozda in ko se vrnejo nazaj je tlak bistveno nižji.

Seveda ne bomo pozabili na prehrano. Najpogostejši nasvet, ki ga dam strankam, je da naj bo njihov zadnji obrok dneva med 18. in 19.uro ali prej, večkrat se namreč zgodi, da se tlak poveča zvečer ali ponoči zaradi prepoznega obroka, ki jim večkrat obleži v želodcu. Seveda je odvisno tudi od vrste hrane in še ostalih zdravstvenih težav.

Na splošno se svetuje  vsaj 5 porcij sadja in zelenjave dnevno. Od tega se še posebno svetuje uživanje borovnic in ostalega jagodičevja, pitje soka rdeče pese, uživanje citrusov, brokolija itd. Na jedilniku naj bodo večkrat na teden tudi stročnice, oreščki in semena.

Celovit pristop je tako sestavljen iz osnov, kot so spanje, prehrana, gibanje in pa če je potrebno tudi dodatkov in zelišč, kot so npr. kopriva, korenina regrata in glog. Seveda se novih sprememb ni potrebno lotiti kar čez noč in vseh naenkrat. Naj bo sprememba počasna in trajna. Začnite pri osnovah in si na poti pomagajte še z vsem kar nam ponuja narava. 

Sara Logar, dipl. dietetičarka in naturopatinja, terapevtka Planeta zdravja

Portal24; Foto: osebni arhiv

ByAdmin