Rdeča ali modra tabletka?
Se spomnite znanstveno-fantastičnega filma Matrica, kjer je glavno vlogo (lik z imenom Neo) odigral Keanu Reeves?
Se spomnite scene, ko je moral Neo izbrati med rdečo in modro tabletko? (glej sliko)
Modra tabletka bi ga uspavala nazaj v namišljen svet Matrice tj. svet hamburgerjev in monotonih služb, rdeča tabletka pa bi ga prebudila v resnični svet, v samo drobovje, kjer prej omenjeni svet Matrice nastaja.
Tako kot večina, ste verjetno tudi vi to sceno zaznali kot še eno od bolj kreativnih, kjer scenarist išče nekakšno možnost ustvarjanja napetosti in zapleteno situacijo želi povedati skozi poenostavljeno ikonografijo.
Do tukaj vse lepo in prav. Žal pa do tega trenutka verjetno niste opazili dejstva, da se z podobnim scenarijem lastne matrice srečujete skoraj vsakič, ko obiščete lekarno.
Kaj? Kako?
Ste opazili, da bi z rdečo tabletko Neo ostal buden v “resničnem” svetu, z modro pa bi zaspal v sanjski svet? Stopite v svojo lekarno in preverite sami. No, da boste še naprej brali in “ostali budni” sem to storil za vas kar jaz. 🙂
Kakšne barve so tabletke za spanje oz. “spanje” pri stresu?
(Spodnje slike so izbrane iz slovenskih spletnih lekarn, do opisov izdelkov lahko dostopite s klikom na slikico)
Modre, modre in še bolj modre – če ne škatlica, vsaj etiketa. Če ne etiketa, pa kar sama tabletka.
To seveda ni nobeno naključje. Raziskovalci so odkrili, da barva tablete ustvari razliko v njenem delovanju. V eni od študij so testirancem dali popolnoma enako pomirjevalo, vendar pa je del njih prejel pomirjevalne tablete v modri barvi, del njih pa v oranžni. Tisti, ki so prejeli modre tablete, so v povprečju zaspali kar 30min hitreje kot ostali, prejemniki oranžnih tablet.
Je to mogoče? Gre za še eno od oblik placebo učinka. Verjetno že veste, da če daste človeku, ki ga močno boli glava, navaden TicTac bonbon, vendar mu ob tem zagotovite, da ga bo zaradi tega nehala boleti glava, bo ta vaš “čudežni” TicTac bonbon deloval praktično enako kot aspirin. To ni zraslo na mojem zelniku, temveč je še kako dobro znanstveno argumentirano in tudi dokazano.
( Več TUKAJ )
Izkaže se, da je ta učinek, ki ga znanost še ne zna dobro pojasniti, deluje tudi glede na barvo. Razlog delovanja je v tem, da je učinkovitost tablete neposredno povezana s tem, kako vi to učinkovitost dojemate. Bolj zdravilo dojemate za učinkovito, bolj bo delovalo za vas.
In ko gre za stvari, ki jih vnašate v usta, barva še kako šteje.
V enem od mnogih eksperimentov na to temo so testirancem povedali, da bodo dobili ali pomirjevala ali stimulanse. V resnici niso dobili ne eno ne drugo. Vse tablete so bile placebo, torej stisnjeni sladkor. Vendar pa je kar 66% vseh udeležencev, ki so vzeli modro tabletko poročalo, da so veliko bolj umirjeni, manj pozorni na okolico itd.
Tako smo naučeni. Modro = spanje.
V nekem drugem eksperimentu so znanstveniki pred testirance postavili različne lažne škatlice (pakiranja) zdravil.
Tople barve kot so npr. rdeča, oranžna, rjava ipd. so bile razumljene kot veliko bolj učinkovite, močnejše, še posebej, če je šlo za temnejše odtenke omenjenih barv. Zdravila v zelenih ali pa rumenih barvnih odtenkih na škatlicah pa bi bili po mnenju vprašanih oseb lahko tudi navadni bombončki.
To je tudi razlog, da so zdravila za zdravljenje notranjih obolenj običajno rdeča ali rjava, za kožo (kreme ipd.) so običajno bele, zdravila za sproščanje in odpravo nespečnosti pa v modrih odtenkih.
Edvard Kadič
vir Foto: Pexels