Osebnostna rast: Poslušanje

Poslušanje je, ob govorjenju, branju in pisanju, najpomembnejši del komunikacije. Prav iz poslušanja izhaja tudi naša motivacija govoriti in biti slišan. 

Med govorjenjem se ves čas bolj ali manj pazljivo tudi poslušamo. To počnemo zato, da lahko sproti izbiramo prave besede, ustrezen tempo govorjenja, pravo jakost glasu itd. 
Podobno je tudi med sodelovanjem v skupinskem pogovoru. Naš uspeh biti slišan in razumljen je v takšnem primeru močno odvisen tako od poslušanja vsakega udeleženca posebej, kot tudi od tega, kako poslušamo razpravo kot celoto.

Besedam, ki zvenijo v naši notranjosti, moramo najprej prisluhniti. To velja tako za načrtno sestavljanje besedil, kot tudi za  improvizirano govorjenje. Šele potem, ko smo slišali notranje govorjenje, namreč slišano tudi „spustimo“ skozi glasilke v zunanji svet.

Tudi pri razmišljanju o dobri komunikaciji je seveda zelo koristno najprej prisluhniti navodilom. Ta navodila so lahko podana v obliki formalnega izobraževanja (šola, tečaj itd.) ali pa nekoliko manj formalno. Ta neformalna navodila običajno prepoznavamo skozi naše dnevno doživljanje sebe in sveta okoli nas. Medtem, ko se usklajujemo s takšnimi (razsvetljenimi) utrinki, se namreč hkrati učimo tudi poslušati in slišati lastno intuicijo. In tako pravzaprav krepimo našo kreativnost.

Poglabljanje in krepitev sposobnosti opazovanja

Pri svojem delu Life Coacha izjemno veliko energije in pozornosti pri delu z ljudmi posvečam predvsem dvema stvarema, ki ju ljudje prav zaradi “hrupa” okolice pogosto zanemarjamo. Gre za poglabljanje in krepitev sposobnosti opazovanja (neverbalna komunikacija, govorice telesa) in seveda poslušanje, kot del verbalne komunikacije. 

Prepoznavanje višine glasov in ritmov govorjenja v različnih situacijah (in nato pri njihovi uporabi) večini ljudi ne predstavlja posebne težave. Res pa je, da je za doseganje pravega, globokega vpogleda, nujno preseči nauke drugih in vstopiti globlje v osebno izkušnjo. 

Za takšen korak je nujna zavestna odločitev, da bomo izvajali določene dejavnosti. Govorim o dejavnostih, ki bodo služile procesu krepitve sposobnosti poslušanja z namenom, da nam omogočijo boljše osebno izražanje in večjo kreativnost.

Izključimo hrup

Današnji svet je poln tako hrupa kot informacij, ki krožijo zelo hitro. Kot prilagodljiva vrsta bitij svoj živčni sistem nezavedno ščitimo pred to kakofonijo zvokov in informacij tako, da za svojo uporabo izločamo zgolj posamezne zvoke in informacije. Ker tako sprejemamo le najbolj očitne (glasne, hrupne) zvoke, izgubljamo večino lepote, modrosti in znanja, ki se skriva v subtilnih odtenkih. Rešitev se skriva v utišanju hrupa in zavestnem osredotočanju na naša čutila. Tako jih prebudimo. 


Ostanimo npr. doma in imejmo tiho večerjo, namesto večerje v hrupni restavraciji. Izključitev radia in televizije ter sedenje na terasi v miru večera nam npr. z lahkoto lahko odpre nove notranje mentalne in emocionalne povezave izkušanja sebe in sveta okoli nas.

Preživljajmo čas v naravi

Kljub temu, da je narava vse prej kot tiha, nas njeni zvoki veliko prej nagovorijo k jasnosti in kreativnosti, kot pa mehanski zvoki urbanega okolja. Preživimo čim več časa v parku ali na sprehodu v naravi, poslušajmo žuborenje reke, valovanje jezera ali morja ipd. Seveda se med sprehodi po naravi izogibajmo poslušanju glasbe preko slušalk.

Meditirajmo

Vsaj enkrat dnevno se za nekaj minut potopimo v tišino. Preizkusite. Presenečeni boste, kaj vse se spontano razvije iz takšne tišine.

Med poslušanjem bodimo res pozorni

Bodimo pozorni na naše okolje, v katerem preživljamo vsakdan. Ko se mu začnemo posvečati zavestno, bomo opazili (slišali) zvoke, ki spodbujajo našo domišljijo in razvoj novih misli, idej ali srečanj, ki so neposredno povezani z našimi cilji. Tako začnemo veliko bolje ceniti svojo sposobnost izbire okolja. Takšnega okolja, ki nas podpira in nam pomaga, da se lahko v njem čim bolje razvijamo proti svojim ciljem.

Poslušanje se, tako kot druge veščine, prične z namero. 

Naj se sliši še tako tuje, a že zgolj namera po povečanju naše sposobnosti poslušanja nas bo hitro postavila v situacije in okolje, ki nas bo pri tem podprlo. Torej pri nameri, da izboljšamo našo sposobnost poslušanja. 

Gre za namero, da bomo v skupnem tudi slišali več.

Edvard Kadič

vir Foto: Pexels

ByA.K.