Govorica telesa: Kako gibi razkrivajo čustva
V vsakdanji komunikaciji govorica telesa igra ključno vlogo pri razkrivanju naših resničnih občutij in namenov, pogosto celo več kot besede, ki jih izgovorimo. Od nevtralnosti do globokih čustev, naša telesa neprestano komunicirajo z okolico, tudi ko molčimo.
Kako izraziti nevtralnost? Po mnenju strokovnjakov je drža z rokami v naročju, podobna drži angleške kraljice, idealen način za vzpostavitev nevtralne, a odprte drže. To je v nasprotju z nemirnimi rokami, ki lahko kažejo na tesnobo ali dolgočasje, in prekrižanimi rokami ali nogami, ki veljajo za zaprti položaj.
Rokovanje
Rokovanje je temeljni element medosebnih stikov. Pri tem je pomembno vzpostaviti očesni stik in zagotoviti trden, a ne premočan stisk roke. Cilj je nasprotniku pričarati občutek udobja, ne prevlade. Pomembno je upoštevati kulturne razlike, saj lahko na primer šibak stisk roke v nekaterih kulturah velja za normo.
Pogoste zmote pri branju govorice telesa
Mnogi napačno razumejo prekrižane roke kot znak agresije ali nevolje do sodelovanja. V resnici lahko to gesto motivirajo različni razlogi, kot so tesnoba, samoomejevanje ali celo zanimanje, če posameznik z gesto zrcali sogovornika.
Namenskost neverbalnih signalov
Večina neverbalnih signalov služi določenemu namenu, kot kažejo raziskave vedenja primatov. Mnoga od teh vedenj, kot so samopomirjujoči gibi, so prirojena in jih opazimo celo pri slepih otrocih. Kljub temu ostaja nekaj vedenj nerazloženih.
Komunikacija preko ramen
Rameni igrajo pomembno vlogo pri izražanju moči in vitalnosti, kar je razvidno skozi zgodovino umetnosti in mode. Drža ramen lahko izraža prevlado in status znotraj socialne hierarhije.
Prepoznavanje globokih čustev
Ekstremni stres lahko povzroči “zadržano vedenje”, vključno z zamrznitvijo na mestu ali zvijanjem v fetalni položaj. Obrazna mimika, kot je stiskanje ustnic, lahko prav tako razkriva notranje stanje osebe.
Nezmožnost skrivanja čustev
Kot družbene “živali” smo evolucijsko razvili sposobnost, da z govorico telesa razkrivamo čustva in namere, ki jih obdela limbični sistem možganov. Ta predzavestna reakcija omogoča, da naša telesa pogosto govorijo glasneje kot besede.
Govorica telesa je kompleksen jezik, ki ga moramo znati pravilno interpretirati, da razumemo resnične namere in občutke sogovornikov. Znanje o tem, kako naše telesne geste vplivajo na komunikacijo, je ključno za izboljšanje medosebnih odnosov in uspešnejše sporazumevanje.
[Vir: Psychology Today]; Foto: Freepik; Govorica telesa