Boštjan M. Turk: O papežu in Bruslju ter o svetem in svetu ali zakaj so mediji iz Frančiška naredili božanstvo

Boštjan M. Turk: V predbožičnem času je močno odmeval dokument papeža Frančiška o blagoslovu istospolnih parov. Oglasila se je konferenca poljskih škofov in sporočila, da je nekaj podobnega nesprejemljivo. Ugotovili so, da ni nobene osnove za štetje homoseksualnih zvez za na kakršenkoli način podobne ali celo analogne božjemu načrtu za zakon in družino. Istočasno je vatikanski dokument komentirala tudi skupnost škofov iz Gane. Ta je bila bolj prizanesljiva: njihova izjava se bere kot pojasnjevanje zmede, ki jo je sprožil zadnji papežev papir. Pojasnjujejo namreč, da vatikanska izjava ločuje med zakramentalnimi in pastoralnimi blagoslovi. Pri tem opozarjajo, da so pastoralni sicer namenjeni vsem, a so kot takšni brez učinka glede legitimiranja odnosov, ki so v nasprotju s cerkvenim naukom o svetosti zakona med možem in ženo.

Vprašanje, ki se tu sproža, je, kakšen namen je sploh imel Sveti sedež s tem dokumentom. Zaenkrat to ni jasno, jasno je le, da je zadnja enciklika papeža Frančiška tisto, kar bi najprej ne smela biti: dvoumna in nerazumljiva. To pa je najhuje, kar se lahko Cerkvi dogaja. Nejasna sporočila ljudi zbegajo, ne vedo več, kaj je prav in kaj narobe. In se v posledici od vere odvračajo. V Evropi vse bolj množično (Nemčija, na primer). Bo afriški kontinent naslednji pri opuščanju krščanstva. Če ocenjujemo reakcije na zadnje papeževo pismo, je odgovor pritrdilen.

Če je hotel Vatikan blagosloviti homoseksualce, je to nepotrebno. Noben papež se namreč ne more vzdigniti nad avtoriteto Svetega pisma, ki je tu nedvoumna. Apostol Pavel v pismu Rimljanom namreč pravi: “Zato jih je Bog prepustil poželenjem njihovih src, v nečistost, tako da so sami skrunili svoja telesa. Božjo resnico so zamenjali z lažjo. Častili in oboževali so stvarstvo namesto Stvarnika, ki je slavljen na veke, amen. Zaradi tega jih je Bog prepustil sramotnim strastem. Njihove ženske so namreč zamenjale naravno občevanje s protinaravnim, podobno so tudi moški opustili naravno občevanje z žensko in se v svojem poželenju vneli drug do drugega. Moški so počenjali nespodobnosti z moškimi in tako sami na sebi prejemali povračilo, ustrezno svoji zablodi.” (Pismo Rimljanom, 1, 18-32).

Sporočila

Če katerakoli cerkvena avtoriteta v svet pošilja sporočila, ki postavljajo pod vprašaj besedila iz Biblije, je to samo po sebi hud greh, veliko hujši od homoseksualnosti, ki v določenem kontekstu lahko sploh ni problematična. Namreč: Pavlov stavek moramo razumeti kot navajanje posledice prejšnjega greha, ki je vzporednica izvirnemu grehu. Ker so zavrgli Boga, božjo resnico zamenjali z lažjo, jih je Bog prepustil nečistim strastem. V bistvu je situacija podobna prvemu prestopku, ki sta ga zagrešila Adam in Eva v raju. Zato sta bila kaznovana. Homoseksualnost je tudi tukaj pojmovana kot neke vrste kazen za upor zoper Boga, za zavrnitev njegovih zapovedi.

A prav homoseksualnost, ločena od Boga, je danes močno promovirana, v paketu oz. skupaj z LGBT+. Zanjo navijajo centri moči na planetu, v prvem planu je tu bruseljska administracija, ki je sama po sebi globoko preprežena z lobisti. Torej z nečistimi nameni, če uporabimo biblični izraz. Homoseksualnost je… več na Požareport.

* (Dr. Boštjan M. Turk je doktor pariške Sorbonne, profesor na Univerzi v Ljubljani, član Evropske akademije znanosti in umetnosti ter redni komentator televizijskih oddaj Ura moči in Faktor)

Foto: Zajem zaslona; Portal24

ByAdmin

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja