Alkemija- pot do razumevanja povezave med duhom in materijo
AL… Bog KHEM… Egipt
Alkemija je pot do razumevanja povezave med duhom in materijo. Prakticirala se je v Mezopotamiji, starem Egiptu, Perziji, Indiji, na Japonskem, v Koreji in na Kitajskem, v stari Grčiji in Rimu, med islamskimi civilizacijami, in tudi v Evropi vse do 19.stoletja v prepletenem omrežju šol in filozofskih sistemov, ki imajo sedaj že skoraj 2500 letno zgodovino.
V zgodovini znanosti se alkemija v splošnem razume kot zgodnja oblika raziskovanja narave in kot zgodnja filozofska in duhovna veda, kjer se kombinira posamezne elemente kemije, metalurgije, fizike, medicine, astrologije, semionike, mistike, spiritualizma in umetnosti kot delov celote višje sile.
Gre za starodavno pot duhovnega očiščenja in transformacije; širitev zavesti, razvoj duhovnih vpogledov in intuicije. Alkemija vstopa tudi na področje mistike. Iniciatom prinaša sitem večne “sanjske” ezoterične simbolike, ki imajo moč za dvih zavesti in vzpostavitev stika z Večnim.
Alkemija ima pomembne korenine v dokumentih, imenovanih Tothove smaragdne tablice. Originalno obstaja 13 tablic, kasneje dodani še dve, v katere so vtisnjeni znaki (pisava). Izdelane so iz posebne snovi, ki jo je naredil Toth s pomočjo svojih alkemijskih procesov; ne da se jih namreč ne brusiti ali kakorkoli drugače obdelovati.
Stari grki so Toth-a imenovali mag Hermes Trismegistus (trikrat veliki/rojeni), za katerega obstaja splošno “soglasje”, da je “ustanovitelj” alkemije. Toth je tudi avtor znamenitega izreka “Kakor zgoraj, tako spodaj; kakor spodaj, tako zgoraj”, ki izraža dualnost naše izkušnje v treh dimenzijah.
Toth
Toth / Hermes, ki je skozi reinkarnacije pozneje postal Merlin in Zoroaster (Magi). Bil je mag, ki je ustvarjal realnost na podlagi elektromagnetnih zakonitosti, polarnosti ter matematičnih vzorcev, ki se ponavljajo v spiralni koncept časa.
Alkemija je tudi predhodnica kemije. Njuna temeljna razlika je pojmovanje sveta in naše vloge v njem. Alkemija trdi, da je vse v duhu, kemija pa trdi, da duha v kemijskih elementih in procesih ni (pač, skladno s sprejeto znanstveno doktrino).
V zadnjem času ponovno pridobiva širšo pozornost, saj se zavedanje ljudi po vsem svetu povečuje in s tem se povečuje tudi razumevanje uvodnega nauka Hermetike, ki pravi:
“Usta modrosti so zaprta, razen za ušesa Razumevanja”/ (Kybalion)
Hermetika je bila že v starem Egiptu znanost za izbrane, prav tako se je v stari Grčiji in Rimu prenašala izključno med skrbno izbrane povabljence, katerih del so bili nekateri izjemni filozofi kot npr. Heraklit.
V srednjem veku med najbolj znane alkimiste poleg Merlina in grofa Saint Germaina uvrščamo tudi Paracelsiusa, ki je pomembno preoblikoval tudi medicino, v novejšem času pa je še najbolj popularen del Hermetike načelo vibracije, ki so ga ob poljudni in nekoliko razširjeni interpretaciji poimenovali kar Zakon Privlačnosti.
Zanimivost:
Zaradi tako skrbnega izbiranja učencev pri Hermetiki, se še dandanes uporablja sinonim za tesno zaprto posodo – “hermetično” zaprto.
vir Foto: Wikimedia